Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 11, 2022 in Rodzina, Zdrowie i uroda |

Jakie przedszkole wybrać dla dziecka z autyzmem?

Zarówno autyzm, spektrum autyzmu jak i zespół Aspergera, to przypadłości, które są stwierdzane u coraz większej liczby dzieci. Zaburzenie dotyczące mózgu, powodujące niekiedy opóźnienie w rozwoju, niekiedy brak mowy oraz w trudności w kontaktach społecznych oraz szereg innych indywidualnych zachowań, stawiają przed oświatą nie lada wyzwanie, ponieważ Polskie szkolnictwo, zwłaszcza najmłodszych nie jest odpowiednio przygotowane. Na ten moment dostępne jest jedynie przedszkole państwowe i ubieganie się o nauczyciela wspomagającego dla dziecka lub przedszkole prywatne.

Dzieci z autyzmem wymagają odpowiednio wykształconej kadry nauczycielskiej. Posłanie dziecka do zwykłego przedszkola i pozostawienie go samego sobie, przysporzy kłopotów nie tylko paniom przedszkolankom, które nie wiedzą jak odpowiednio pracować z dzieckiem, ale również samemu maluchowi, który będzie się czuł niekomfortowo, co może pogorszyć jego zachowanie i przełożyć się na późniejsze problemy. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć dla dziecka odpowiednie miejsce, z odpowiednią opieką. Nauczyciel wspomagający będzie uczestniczył z dzieckiem w zajęciach, można powiedzieć, że będzie jego prywatnym opiekunem. Niestety takich nauczycieli jest jak na lekarstwo i często jako nauczyciel wspomagający zatrudniana jest osoba, która ma jedynie sprawować fizyczną opiekę nad dzieckiem, tak aby nie zrobiło sobie krzywdy lub nie przeszkadzało grupie w zajęciach. Dzieci autystyczne potrzebują obok siebie osoby, która wie w jaki sposób zareagować i jak otworzyć dziecko na świat. Dlatego wybór przedszkola dla takiego dziecka jest szczególnie istotną kwestią.

Pomoc od Państwa

Dzięki rodzicom dzieci niepełnosprawnych oraz nagłośnieniu tematu w mediach, udało się uzyskać pewne świadczenia, choć i tak są one jedynie kroplą w morzu potrzeb. Jednak jeśli dziecko uzyska w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej orzeczenie o autyźmie lub Zespole Aspergera, możemy zapisać je do prywatnego przedszkola integracyjnego lub specjalnego, gdzie zostaniemy zwolnieni z opłat za czesne. Mamy więc do wyboru przedszkole państwowe z nauczycielem wspomagającym, przedszkole specjalne oraz przedszkole integracyjne. Dodatkowo możemy ubiegać się o stwierdzenie niepełnosprawności, które pozwoli nam na korzystanie ze zniżek komunikacyjnych, zakup sprzętów do rehabilitacji lub materiałów do nauki. Dodatkowo przy wydaniu orzeczenia w poradni, dziecko uzyska także wskazanie do rozpoczęcia zajęć z wczesnego wspomagania rozwoju – na ten moment są to 4 h w miesiącu.

Przedszkole specjalne czy integracyjne?

Przedszkole specjalne to takie do którego uczęszczają dzieci z równymi niepełnosprawnościami zarówno fizycznymi jak i psychicznymi. Jeśli u dziecka stwierdzono ciężki autyzm, przedszkole specjalne będzie najlepszym rozwiązaniem, bowiem zatrudnieni są tam jedynie specjaliści. Jeśli jednak, dziecko jest w stanie przebywać wśród rówieśników, ma predyspozycje do szybkiego nadrobienia zaległości, warto spróbować przygody z przedszkolem integracyjnym. Do takiego przedszkola przyjmowane są zarówno dzieci w pełni zdrowe jak również z różnymi niepełnosprawnościami. W przedszkolu integracyjnym kadra również jest różnorodna, pracują tam nauczyciele wychowania przedszkolnego jak również terapeuci, logopedzi, neurologopedzi, psycholog -owie i nauczyciele wspomagający po specjalizacjach pod kątem zaburzeń autystycznych. W takiej placówce dziecko ma szansę czuć się swobodniej, ma kontakt ze swoimi równieśnikami i szansę na szybsze nadrobienie zaległości i wypracowanie odpowiednich reakcji i zachowań. Wybór należy zawsze do rodzica, ale przede wszystkim należy się kierować dobrem dziecka i opinią specjalistów. Należy zawsze wziąć pod uwagę również konsultację z innym specjalistą z tej samej dziedziny jeśli mamy wątpliwości. Zdarzały się bowiem przypadki, gdzie kierowano dzieci do placówek specjalnych, choć doskonale mogłyby sobie poradzić w placówce integracyjnej.