Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 21, 2020 in Zdrowie i uroda |

Co zrobić, aby się wyspać?

Od czasu pandemii wirusa COVID-19, dużym problemem dla większości ludzi stał się sen. Od kiedy spędzamy więcej czasu w domu, jednocześnie więcej czasu wpatrujemy się w ekran komputera, telewizora czy telefonu komórkowego. Częste patrzenie w ekran odbija się na organizmie, w którym zaczyna się wtedy nadprodukcja melatoniny przez szyszynkę. Zbyt duża ilość melatoniny przekłada się na problemy z zaśnięciem. W zasadzie osoba, mająca w ciele zwiększoną ilość tego hormonu, po prostu leży na łóżku i nie może zasnąć, często wpatrując się w sufit. W takiej sytuacji do zaśnięcia potrzeba około jednej godziny przeleżanej w ciemności, aby poziom melatoniny istotnie się zmniejszył. Co zatem można zrobić, aby sen był zdrowszy i spokojniejszy?

Co zrobić, aby się wyspać?

Istotne jest, aby dobrze dobrać materac, na którym będziemy spać. Inaczej grożą nam konsekwencje złej postawy ciała. Nikt nie lubi budzić się powykrzywianym i połamanym. Najlepsze materace, to takie, które nie są za miękkie. Zbyt miękki materac zapada się pod śpiącą osobą, co wpływa na wykrzywianie się kręgosłupa. Poleca się używanie materaców twardych, ale oczywiście nie tak twardych jak deski podłogowe.

Zakup materaca

Jeśli chcesz kupić materac, nie ma lepszego sposobu, jak przetestowanie go na miejscu. W tym celu musisz pojechać do sklepu, gdzie sprzedaje się materace i zwyczajnie położyć się na kilku modelach. Testuj tylko te modele, które rozmiarowo odpowiadają ramie Twojego łóżka. Osobiście uważam, że im większy materac tym lepiej. Trudno jest się wyspać, gdy trzeba cały czas się kulić i tak naprawdę nie ma miejsca, aby się porządnie rozciągnąć. Jest to tym bardziej istotne dla par, które dzielą łóżko między dwie osoby. Śpiąc na odpowiednio dużym łóżku, nikt nie będzie nikogo spychać, co tez pozwoli zachować zdrowszą atmosferę w związku.

Zwróć też uwagę na materiał, z którego zrobione są materace. Ważne jest, aby był on oddychający i najlepiej także ekologiczny. Jeśli materiał nie będzie przepuszczać powietrza, wówczas szybko zabarwi się na żółto (zabarwienie pochodzi od naszego ludzkiego potu). Wygląda to nieestetycznie i jest siedliskiem dla licznych bakterii.

Komfort snu

Na zdrowy sen wpływ mają także zasłony. Poleca się, aby były one pół-przepuszczalne na światło. Trudno jest zasnąć przy odsłoniętym oknie, ponieważ jest zbyt jasno, zwłaszcza mieszkając w mieście. Jednak z drugiej strony, trudno będzie się obudzić w pomieszczeniu zbyt ciemnym, gdzie w ogóle nie dochodzi żadne światło. Wtedy zwykle śpimy dłużej, a obudzenie się do pracy jest o wiele trudniejsze, niż w przypadku zasłon pół-przepuszczalnych.

Podsumowując – zadbanie o swój komfort snu jest niezwykle ważne i wpływa na komfort całego życia. Będzie to wpływać na naszą pamięć i pozostałe zdolności poznawcze, takie jak przykładowo skupienie uwagi czy kojarzenie faktów. Dlatego polecam zadbać o tę dziedzinę swojego życia, aby móc cieszyć się nim w pełni.