Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 17, 2021 in Dom budowa wnętrze |

Jak pozbyć się pluskiew raz na zawsze?

Pluskwa domowa to zmora mieszkańców bloków i kamienic, ale nie tylko. Chociaż na zdjęciu nie odbiega wyglądem od wielu innych robaków, to są pewne cechy, które wyróżniają pluskwy na tle innych owadów. Pluskwy domowe to pasożyty, które żywią się krwią ludzi i innych ssaków. Niepokój powinna wzbudzić już chociażby jedna pluskwa w domu. Czy da się wytępić pluskwy domowym sposobem? Jakie są skuteczne sposoby na pluskwy?

Jak wyglądają pluskwy?

Pluskwy to owady o niewielkich rozmiarach, które wyróżniają się bardzo cienkim odwłokiem, dzięki któremu są w stanie łatwo przejść nawet przez najmniejsze szczeliny. Spłaszczony kształt zwęża się ku przodowi, gdzie na małej główce znajdują się czułki i włoski. Kształt i kolor pluskwy różni się w zależności od płci, stopnia dojrzałości, a także od tego, czy pluskwa jest przed czy po posiłku – wtedy odwłok pluskwy jest bardziej wydłużony. Przyjmuje się, że pluskwy domowe mają czerwono-brązowy kolor. Nie posiadają skrzydeł i są bardzo wytrzymałe.

Kiedy w mieszkaniu pojawiają się pluskwy?

Prosty schemat myślenia, który opiera się na tym, że w domu są robaki wtedy, gdy jest brudno, nie sprawdza się w przypadku omawiania problemu pluskwy domowej. Pluskwa jest insektem, który może pojawić się w każdym, nawet najczystszym mieszkaniu. Szczególnie, że pluskwy lubią czyste, równe powierzchnie, ponieważ poruszanie się po brudzie sprawia im trudności.

Pluskwy w mieszkaniu to wstydliwy problem, o którym nie lubi się mówić np. sąsiadom. Jest to jednak błąd, ponieważ pluskwy rozmnażają się w postępie geometrycznym. Samice składają około 3 jaj dziennie, a w ciągu całego życia nawet kilkaset. Sprawia to, że trudno zabić wszystkie pluskwy w mieszkaniu samodzielnie.

Jak przenoszą się pluskwy?

Pluskwy to małe owady, których zwykle są przynoszone do domu nieświadomie, a walka z nimi jest trudna, długa i nerwowa. Pluskwy można spotkać w hotelach czy środkach transportu masowego. Co więcej, zdarza się, że pluskwy żyją w meblach przechowywanych w różnego rodzaju magazynach i są przynoszone do mieszkania razem z zakupionym towarem. Jak pluskwy mogą się znaleźć w domu? Można wymienić chociażby przenoszenie pluskiew:

  • w torbie,
  • w bagażu,
  • w meblach,
  • w tekstyliach,
  • na ciałach zwierząt,
  • na ubraniach,
  • przez rury w blokach i domach wielorodzinnych.

Czy pluskwy są niebezpieczne?

Specjaliści twierdzą, że pluskwy znajdują sobie żywiciela poprzez wyczuwanie wydzielania dwutlenku węgla. Inne prawdopodobne tłumaczenia wskazują na to, że lokalizują żywicieli po zapachu lub termicznie. Aby się posilić, praktycznie bezboleśnie wkłuwają się pod skórę i wypijają krew. Najczęściej atakują w nocy, kiedy jest ciemno. Zdarza się jednak, że kiedy są głodne, można zobaczyć je na ścianie lub łóżku także w ciągu dnia. Znalezienie pluskiew może być jednak trudne, ponieważ chętnie chowają się w trudno dostępne, ciemne miejsca. To co wyróżnia pluskwy to także możliwość wprowadzenia się w stan hibernacji, co sprawia, że pozbycie się pluskwy jest bardzo trudne.

Dlaczego trzeba szybko pozbyć się pluskiew?

Ugryzienia pluskiew wywołują na skórze znamiona podobne do tych, jak po ugryzieniu komara czy kleszcza. Zwykle nie wywołują jednak poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pluskwy żywią się krwią i tak samo jak w przypadku innych pasożytów mogą być nosicielami różnych chorób. Fakt ten został potwierdzony, ale nie zostało wykryte, jakimi patogenami może zarazić się od pluskwy człowiek. Życie w towarzystwie pluskwy domowej to jednak pasmo stresu i nieprzespanych nocy. Konieczne jest ich szybkie zwalczenie, ponieważ bardzo szybko się rozmnażają.

Co więcej, pluskwy domowe to owady, które są bardzo odporne na różne silne środki chemiczne. Ich zgniecenie jest możliwe tylko na równej powierzchni i stosunkowo ostrym, twardym narzędziem. Trzeba być jednak szybkim i uważnym, ponieważ pluskwy poruszają się szybko i łatwo się wspinają.

Pluskwy w mieszkaniu – zwalczanie

Chociaż w Internecie można znaleźć różne domowe sposoby na zwalczanie pluskiew to niestety, ale żadna z opisanych metod nie jest w 100% skuteczna. Pluskwy są niezwykle wytrzymałe, a ich rozwój przebiega przez kilka stadiów, wymagających innego traktowania. Dlatego aby skutecznie zwalczyć kolonie pluskiew konieczne jest użycie profesjonalnego sprzętu.

Tylko doświadczeni specjaliści np. z firmy Vector Usługi, realizujący usługi z zakresu odpluskwiania w Łodzi, mogą dać gwarancję na skuteczność swoich działań. Trzeba wiedzieć, że aby zwalczyć wszystkie pluskwy nie wystarczy jeden zabieg, ponieważ nawet silne preparaty mogą nie działać skutecznie na wszystkie rodzaje stadiów pluskwy. Dezynfekcja jest konieczna także po to, aby usunąć charakterystyczny zapach zgniłych malin, który charakteryzuje zapluskwione pomieszczenia.

Firma Vector Usługi odpluskwianie Łódź i cała Polska

Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź

Telefon: 725 392 578

E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl

WWW: https://vector-uslugi.pl/