Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 14, 2023 in Biznes finanse i prawo |

Automatyczne analizowanie na platformach inwestycyjnych

Rozwój technologiczny dotyczy każdej dziedziny życia. Również branża finansowa ewoluuje i korzysta z nowinek technologicznych. Coraz mniejszy procent inwestorów odwiedza biura brokerskie. Większość ruchu inwestycyjnego przeniosło się do Internetu. Każdy większy broker oferuje dostęp do platformy inwestycyjnej online. Dzięki Internetowi mamy dostęp do rynków na całym świecie niemal w czasie rzeczywistym.

Czym jest platforma inwestycyjna?

Platformy inwestycyjne są narzędziami dostarczanymi przez brokerów, umożliwiającymi inwestorom kupowanie, sprzedawanie oraz zarządzanie własnym portfelem. Na platformach tych mamy dostęp do instrumentów finansowych. W związku z ryzykiem utraty pieniędzy, dostęp do platform inwestycyjnych wymaga spełnienia kilku warunków formalnych.

Oczywiście wymagane jest posiadanie konta inwestycyjnego u brokera udostępniającego daną platformę. W trakcie rejestracji należy zweryfikować tożsamość odpowiednim dokumentem, dowodem osobistym lub paszportem. Niektóre platformy inwestycyjne wymagają wpłaty minimalnej kwoty początkowej do rozpoczęcia inwestycji. Na platformie mamy dostęp do instrumentów inwestycyjnych, z których budujemy swój portfel. W zależnie od obranej strategii inwestycyjnej możemy wybierać spośród akcji, obligacji, ETF-ów, opcji, kontraktów terminowych, walut i kryptowalut oraz surowców.

Na czym polega inwestowanie automatyczne?

Nowe technologie pozwalają także na inwestowanie automatyczne na platformach inwestycyjnych. Inwestowanie automatyczne polega na wykorzystywaniu algorytmów i narzędzi technologicznych, które wykonują operacje inwestycyjne w imieniu inwestora na podstawie określonych parametrów i strategii. Platformy inwestycyjne realizują to na kilka sposobów.

Jednym z rozwiązań automatycznego inwestowania jest doradztwo. Inwestor odpowiada na pytania dotyczące swojego profilu inwestycyjnego, wskazuje cele inwestycyjne oraz ryzyko, jakie jest w stanie podjąć, a system, stosując algorytmy, dobiera aktywa i zarządza portfelem inwestycyjnym. Inną metodą automatyzacji jest tak zwany copy trading, który polega na automatycznym naśladowaniu ruchów innych traderów. Z copy tradingu korzystają w szczególności osoby początkujące, które nie wiedzą jeszcze, jak skutecznie samemu handlować aktywami. Trader, którego działania kopiujemy, zyskuje niewielki procent z wypracowanego zysku.

Oprócz dokonywania automatycznych zleceń kupna/sprzedaży aktywów, platformy udostępniają również narzędzia analizy rynku. Narzędzia dostępne na platformie automatycznie potrafią analizować wykresy rynkowe. W czytelny sposób oznaczają najważniejsze elementy takie jak linie wsparcia i oporu oraz trendy, wspomagając analizę techniczną. Dobre platformy inwestycyjne dostarczają również informacji o trendach rynkowych, raporty oraz rekomendacje, które mogą być użyteczne dla inwestorów. Automatyczne filtrują jednocześnie dostarczane treści do zainteresowań inwestora.

Wady i zalety inwestowania automatycznego

Inwestowanie automatyczne na platformach inwestycyjnych ma kilka korzyści. Po pierwsze, umożliwia ono eliminację emocji związanych z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych, co może prowadzić do bardziej racjonalnych wyborów. Po drugie, automatyczne narzędzia inwestycyjne mogą monitorować i analizować rynek w czasie rzeczywistym, dzięki czemu szybciej mogą identyfikować okazje inwestycyjne. Inwestowanie automatyczne pozwala niedoświadczonym inwestorom na naukę inwestowania oraz podpatrywanie strategii.

Nic jest to idealne rozwiązanie i inwestowanie automatyczne również nie jest pozbawione ryzyka. Algorytmy zastosowane w automatycznej analizie danych mogą zawierać błędy i podejmować niewłaściwe decyzje. Dodatkowo rynek finansowy ze swojej natury podatny jest na zmienność i nieprzewidywalność. Oznacza, że inwestorzy automatyczni mogą ponieść straty w wyniku nieprzewidzianych ruchów cenowych, na które nie będą mogli odpowiednio zareagować. Mimo, że automatyczne inwestowanie przejmuje od tradera wiele obowiązków, nadal należy kontrolować własny portfel i w razie konieczności modyfikować parametry inwestycji.