Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 21, 2023 in Motoryzacja |

Czym różnią się nadwozia stałe od przyczep do samochodów ciężarowych?

Transport samochodami ciężarowymi stanowi w dzisiejszych czasach kręgosłup dobrze funkcjonującej gospodarski. Doskonale zaprojektowane łańcuchy dostaw wpływają nie tylko na efektywne dostarczanie do odbiorcy końcowego poszczególnych towarów, lecz mogą przekładać się także na całe gałęzie państwa. W końcu trudno mówić o dobrze funkcjonującym kraju, w którym zawodzi logistyka dostaw m.in. paliwa. Żeby przewóz towarów był realizowany możliwie jak najefektywniej, producenci samochodów dostawczych opracowali najróżniejsze rozwiązania technologiczne, często związane z ich zabudową. Warto poznać, jak prezentują się dwa najpopularniejsze rodzaje zabudów, czyli nadwozia stałe i przyczepy. Jak wygląda ich użytkowanie, a także serwis ciężarówek z konkretnym typem nadwozia?

Charakterystyka nadwozia stałego

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem i typem nadwozia w samochodach ciężarowych jest odmiana stała. Taka konstrukcja ceniona jest nie tylko przez kierowców i przewoźników, lecz znajduje duże uznanie także w oczach pracowników, do których zadań należy naprawa samochodów ciężarowych. Z czego to się dokładnie bierze i skąd ta zgodność wszystkich stron zajmujących się takimi pojazdami?

W pierwszej kolejności musimy zauważyć, że nadwozie stałe cechuje się wyjątkową sztywnością i wytrzymałością. Sprawia to, że możliwe staje się przewożenie ciężkich i naprawdę dużych ładunków bez ryzyka uszkodzenia pojazdu. Co więcej, na rynku bez trudu można znaleźć wiele rozwiązań w zakresie różnych zastosowań. Oczywiście najpopularniejsze są pojazdy przeznaczone do przewozu ładunków sypkich, czyli np. piasku, lecz bez najmniejszego problemu zetknąć się można także z pojazdami ciężarowymi do transportu maszyn rolniczych, a nawet sprzętu budowlanego.
Z jakiego jednak powodu przeciętny serwis samochodów ciężarowych lubi pracę z tego rodzaju nadwoziami? Odpowiedź jest dość prosta — pracownicy serwisów mają z nimi po prostu niewiele do czynienia. Z racji tego, że konstrukcja jest wyjątkowo mocna i odporna na przeciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne, a nawet niewrażliwa na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, tego rodzaju nadwozie stosunkowo rzadko się psuje i niezbyt często odwiedza serwis. Jak można się bez trudu domyślić, jest to z ogromną korzyścią dla firmy, która korzysta z takich typów samochodów dostawczych.

Czym charakteryzują się przyczepy do samochodów ciężarowych?

Innym bardzo często stosowanym rozwiązaniem są przyczepy do samochodów ciężarowych. Czym różnią się od nadwozi stałych? Przyczepa to osobny element, który można bez najmniejszych problemów zdemontować z jednego pojazdu i wykorzystać w innym. Co więcej, przyczepy mają także wielkie możliwości pod względem zabudowy, dzięki czemu posiadają o wiele większe pole do zastosowań — można w nich przewozić zwykłe ładunki stałe, lecz również te specjalne, takie jak np. żywność. Co ciekawe, bez większych problemów są one także wykorzystywane do transportu ładunków wymagających większego zabezpieczenia, czyli np. urządzeń elektronicznych, a nawet żywych zwierząt.

Jaka jest zatem najważniejsza zaleta tego rodzaju rozwiązania? Nie da się zaprzeczyć, że przyczepy są po prostu znacznie elastyczniejsze. Można je w razie potrzeby dołączać lub zdejmować z auta, a także dają możliwość przewożenia naprawdę zróżnicowanego towaru. Wspomnieć trzeba także o tym, że z reguły są wyraźnie lżejsze niż nadwozia stałe, co pozwala m.in. oszczędzić paliwo.

Jeśli natomiast chodzi o wady, to wspomnieć w tym wypadku trzeba o nieco większej wrażliwości na uszkodzenia — przyczepy nie są tak mocne i trwałe, a co za tym idzie, o wiele częściej zajmuje się nimi serwis TIR.

Które rozwiązanie jest lepszym wyborem?

Jak zatem widać, podjęcie decyzji o wyborze konkretnego rozwiązania nie jest wcale tak proste, jak się wydaje. Analizując zalety i wady nawozi stałych i przyczep trzeba brać pod uwagę nie tylko ich możliwości w zakresie przewozu towarów, lecz również ich trwałość i ogólną odporność na uszkodzenia. W końcu mało kto chce, aby do jego pojazdu często wysyłany był mobilny serwis TIR https://jkserwis-szczesny.pl. Na szczęście obecny na rynku postęp technologiczny sprawia, że każdy przedsiębiorca może dobrać odpowiedni pojazd konkretnie pod swoje potrzeby, a także możliwości serwisowe.