Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 30, 2020 in Dom budowa wnętrze, Zdrowie i uroda |

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz

Sen to najlepszy wypoczynek dla naszego organizmu. Nic lepiej nie pomaga przepracowanemu organizmowi niż porządny sen. Żeby jednak móc spokojnie zasnąć i prawdziwe wypocząć, musimy mieć spokój, wygodne łóżko i dobrany materac.
Ta część łóżka jest bowiem podstawą dla nas, kiedy śpimy, bo to właśnie na nim śpimy. Jeśli jest za twardy lub za miękki nici z dobrego snu.
Jak wybrać ten odpowiedni ?

Materac a zdrowie

Po pierwsze dobry materacyk powinien pomóc nam w utrzymaniu poprawnej postawy ciała. Chcąc nie chcąc bowiem, sen to około 8 do 10 godzin naszego czasu. To dużo, a dla naszego kręgosłupa, nawet bardzo dużo.
Dlatego nie może być za miękki, bo nie da podparcia naszemu kręgosłupowi, który zapadnie się w łóżku, a mięśnie, będą pracować utrzymując jego prawidłową posturę.
Za twardy zaś sprawi, że niemożliwe będzie odwzorowanie krzywizny naszego ciała – nasz kręgosłup na takim materacu będzie prosty, bo sprawi, że mięśnie znów będą musiały pracować, aby to nadrobić.

Twardość

Jaka twardość będzie więc ta właściwa? Wszystko zależy od naszej wagi tak naprawdę. Jeśli jesteśmy lżejsi, możemy mieć miększy materacyk, a i tak będzie dobrze. Jeśli swoje ważymy, to twardszy materac będzie idealny.
Ale jak to sprawdzić? Wystarczy, abyś się położył na danym materacu. Następnie, niech ktoś spróbuje wsunąć rękę pod twoje plecy na odcinku lędźwiowym. Jeśli ręka nie może się wsunąć, to oznaka, że jest za miękki – twoje ciało zapadło się w nim. Jeśli ręka wsuwa się z łatwością to jest za twardy.
Idealnie będzie wtedy, jeśli się wsunie, ale będzie odczuwalny lekki opór.

Oznaczenia materacy

Nie we wszystkich sklepach możemy wykonać jednak ten test. Dlatego wprowadzone zostały oznaczenia, które mniej więcej mają określić nam twardość materaca. Oznaczenia te to kolejno – H1, H2, H3, H4.
H1 to najmiększe, dostępne materace. Najlepsze będą dla lekkich osób, lub też tych, którym pasuje takie zatapianie się w materacu – nie jest to co prawda najzdrowsze, ale jeśli ktoś usypia i jest po tym wyspany, to dlaczego nie?
H2 to już nieco twardsze posłania. Nie są jednak bardzo twardy, więc większość wybiera właśnie tak oznaczone. Dlatego w większości sklepów, jeśli powiecie, że chcecie taki średniej twardości, uniwersalny to najczęściej polecą wam właśnie te.
Przy H3 zaczyna się już robić twardo. Ogólnie rzecz biorąc, to są te materacyki, które są polecane nieco grubszym osobom. Ponad to jeśli ktoś woli mieć trochę twardo pod plecami, to też dla niego wybór.
H4 to niemalże łóżka spartańskie. Najtwardsze dostępne materace, dla osób, których waga jest już sporo większa lub dla osób, które przywykły do spania na naprawdę twardych posłaniach. Nie jest to jednak częsty model, gdyż jak wskazuje opis, mało kto decyduje się na takie materace. Dla większości są one po prostu niewygodne, za twarde i nie mogą na nich usnąć, nie wspominając o jakimkolwiek śnie, który daje nam odpocząć.

Kiedy zmienić materac?

Czy pierwsze oznaki nie wyspania, to od razu dzwonek, aby wymienić najważniejszą część w łóżku? Nie zawsze. Czasami z innych powodów nie możemy się wyspać – coś nas gnębi, jest gorąco, duszno. Jednak jeśli taka sytuacja się powtarza, to znak, że może lepiej coś zmienić.