Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 12, 2021 in Zdrowie i uroda |

O czym należy pamiętać stosując probiotykoterapię.

Przewód człowieka jest siedliskiem ponad 400 typów różnych bakterii, część z nich jest odpowiedzialna za regulację błony śluzowej a inne za hamowanie rozwoju drobnoustrojów powodujących choroby.

Negatywne skutki wyniszczenia flory bakteryjnej – zdrowie

Do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, może dojść w wyniku stosowania antybiotykoterapii, a także innych leków. Do najczęstszych odczuwalnych skutków takiego stanu należą:

  • nieżyt jelit,
  • biegunka,
  • powstawanie owrzodzeń w jamie ustnej,
  • grzybica pochwy,

Probiotyki środki ostrożności przy stosowaniu

Probiotyki są produktem leczniczym i jak każda grupa medykamentów posiadających działanie lecznicze, mogą wywoływać nie pożądane skutki, jeżeli są nieprawidłowo dozowane.
W pierwszych dniach przyjmowania antybiotyku, gdy zaburzenie mikroflory przewodu pokarmowego jest najsilniejsze, osłabieniu może ulec działanie niektórych leków, w tym również pigułek antykoncepcyjnych.
Probiotyki powinny wykazywać przeciwstawne działanie do bakterii chorobotwórczych, nie mogą posiadać działania patogennego czy kancerogennego. Powinny być odporne na działanie kwasu żołądkowego i żółci, aby wywoływać pozytywny wpływ na mikroflorę przewodu pokarmowego.
Pomimo wielu korzystnych działań nie wszystkie probiotyki mogą być stosowane przez wszystkich pacjentów. W tej grupie mogą znajdować się przede wszystkim dzieci do lat 3, dla których dostępne są specjalistyczne preparaty dostosowane do ich delikatnego układu pokarmowego, a także osoby uczulone na którykolwiek ze składników zawartych w składzie probiotyku.
Dawkowanie preparatów probiotycznych powinno odbywać się ściśle według wskazań lekarza lub zgodnie z zaleceniami uwzględnionymi w ulotce. Aby możliwe było uzyskanie pozytywnego rezultatu probiotykoterapi, konieczne jest zwrócenie uwagi na liczbę szczepów bakterii znajdujących się w pojedynczej dawce.
Niektóre szczepy bakterii probiotycznych mogą być oporne na działanie antybiotyków, stąd uzasadnione i zalecane jest przyjmowanie antybiotyków i probiotyków z kilkugodzinnym odstępem czasu.

Z jakich źródeł najlepiej czerpać wartościowe dla organizmu probiotki

Żywe mikroorganizmy poprawiające równowagę mikroflory jelitowej znajdują się w produktach mlecznych takich jak kefir, maślanka czy jogurt probiotyczny. Jak również w formie gotowych preparatów leczniczych dostępnych w aptekach np. Lakcid, Lacidofil, Trilac.
Oprócz probiotyków polecane są również produkty zawierające prebiotyki czyli substancje przyspieszające rozwój dobroczynnych bakterii.