Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 28, 2021 in Zdrowie i uroda |

Udar – co robić?

Niebezpieczeństwa w porze letnie

Lato to czas wysokich temperatur, przed którymi warto się chronić. Zbyt długie przebywanie na słońcu może prowadzić do przegrzania organizmu, udaru słonecznego, który może skończyć się śpiączką, a nawet śmiercią. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Objawy udaru i sposób działania

Najczęstsze objawy udaru słonecznego to osłabienie, niepokój, bóle a także zawroty głowy. W przypadku ich wystąpienia szybkie działanie jest koniecznością, która może ratować zdrowie i życie. Wówczas należy udać się do miejsca w którym panuje cień. Nawodnienie organizmu, a także chłodne okłady czy prysznic również pomogą. Warto także wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 albo 999.
Warto obserwować osoby w najbliższym otoczeniu, być może któraś z nich potrzebuje pomocy. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy przenieść osobę w cień, zadzwonić pod numer alarmowy i postępować według wskazówek i instrukcji osoby obsługującej zgłoszenie. Na udar słoneczny narażone są szczególnie dzieci, osoby starsze, osoby otyłe czy te pod wpływem alkoholu.

Przed wyjściem..

Udar słoneczny może być bardzo szkodliwy w skutkach. Dlatego warto unikać wychodzenia na zewnątrz w czasie największej aktywności słońca. Odpowiednie nawodnienie, krem z filtrem i ochrona głowy oraz skóry są również bardzo ważne. Warto zastosować tych kilka prostych zasad, aby zwiększyć swój poziom bezpieczeństwa w upalne dni. Dobrym działaniem jest również unikanie ekspozycji na słońce, warto szukać miejsc z dostępem do cienia. Te działania zwiększą Twoje bezpieczeństwo w upalne dni.

Podsumowanie

Udar słoneczny może prowadzić do zapadnięcia w śpiączkę, a nawet do śmierci. Jego objawy charakterystyczne to bóle i zawroty głowy, osłabienie i odczuwanie niepokoju. W takiej sytuacji konieczne jest wezwanie pomocy, przeniesienie się w cień. Warto również zastosować chłodne okłady i nawodnić swój organizm. Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu ma niepokojące objawy, pomóż mu. Niezbędne jest wezwanie pomocy, a także zastosowanie porad, których udziela osoba obsługująca zgłoszenie. Szybkość działania jest bardzo ważna, może uratować zdrowie, a często również życie osoby doznającej udaru słonecznego. Przed wyjściem na dwór w ciepłe dni, zadbaj o siebie. Nawadniaj organizm, osłaniaj głowę, kark i skórę. Warto również zastosować odpowiedni krem z filtrem i unikać miejsc, które wystawione są na działanie promieni słonecznych. Zacienione miejsca to właśnie te, które są najlepsze na letnie i upalne dni.