Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 11, 2021 in Biznes finanse i prawo |

Wizyta w Urzędzie Skarbowym

Podczas zakładania własnej działalności gospodarczej bardzo ważna jest wizyta w Urzędzie Skarbowym. Mimo, że system jednego okienka i wypełnienie formularza EDG-1 jest jednoczesnym zgłoszeniem się do Urzędu Skarbowego, to i tak trzeba się do niego wybrać. Wszystko po to, aby wybrać formę opodatkowania, jakim będziemy się kierować prowadząc swoją działalność gospodarczą.

Biznes i podatki

Forma opodatkowania często zależy od tego, jaką firmę mamy zamiar prowadzić. Zarówno jeśli chodzi o charakter prawny firmy, jak i profil jej działalności i branżę, w której ma on działać. W niektórych Urzędach Skarbowych można spotkać się z osobnymi formularzami, dzięki którym wybrać można rodzaj opodatkowania firmy. Należy pamiętać o dobrym wypełnieniu takiego formularza, ponieważ niektóre decyzje mogą być trudne do cofnięcia.

 

W większości Urzędów Skarbowych wystarczy jednak oświadczenie, w którym pisze się jaki rodzaj podatku się wybiera. Do czynienia mamy z trzema głównymi rodzajami opodatkowania firmy. Jest to forma liniowego podatku dochodowego, forma ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz forma karty podatkowej. Jeżeli zakładamy jednoosobową firmę, to numer NIP pozostaje ten sam. Po prostu NIP, który otrzymaliśmy jako osobisty, w tym przypadku staje się numerem firmowym. Inaczej sprawa wygląda, kiedy zakładana jest spółka. Wtedy należy złożyć odpowiednie wnioski NIP-2 i NIP D, aby uzyskać specjalny NIP firmowy dla spółki. Wybór opodatkowania to nie jedyny wybór jaki musi podjąć przyszły przedsiębiorca podczas wizyty w Urzędzie Skarbowym. Musi się on jeszcze zdecydować czy chce być podatnikiem VAT czy też nie.