Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 24, 2023 in Tematy inne |

Zastosowanie kiszonego ziarna kukurydzy w żywieniu bydła

Udział kukurydzy w strukturze polskich upraw z roku na rok rośnie. Najczęściej używana jest kiszonka z całych roślin, ale rosnącą popularnością cieszą się też inne formy wykorzystania tej rośliny. Jedną z nich jest ziarno kukurydzy kiszone, które doskonale sprawdza się w żywieniu przeżuwaczy jako źródło energii, najchętniej stosowane u wysokowydajnych krów mlecznych.

Alternatywa dla kiszonki z całych roślin

Bydło mleczne i opasowe od lat są karmione kiszonką z całych roślin kukurydzy, jednak ta forma wykorzystania ma swoje minusy, stąd nieustanne poszukiwania innych rozwiązań, jednym z nich jest zakiszone wilgotne ziarno (wcześniej rozdrobnione). Kiszonki z całych roślin dają dużo masy, co jest szczególnie istotne przy niewielkim areale, są dobrze wykorzystywane przez zwierzęta i współgrają z innymi składnikami paszowymi, ale przygotowanie dobrej jakości kiszonki wiele wymaga – ważny jest właściwy termin zbioru i sprzyjające mu warunki, rozdrobnienie, ubicie, a nawet właściwe przykrycie zakiszanej masy. Złe dobranie poszczególnych elementów łatwo przekłada się na niepowodzenie w zakiszaniu. Tymczasem wykorzystanie samych ziaren jest łatwiejsze w przeprowadzeniu i produkt końcowy przynosi więcej energii, jest tu też mniejsze ryzyko zarażenia produktu mikotoksynami. Coraz częściej kiszone ziarno kukurydzy jest uzupełnieniem kiszonki z całych roślin, a nawet zastępuje ją całkowicie, szczególnie gdy podstawą żywienia w gospodarstwie są użytki zielone.

Kiszone ziarno kukurydzy w żywieniu – podstawowe informacje

Wobec suszonego ziarna kukurydzy, to kiszone różni się wyższą wartością pokarmową i strawnością, ale też stopniem dostępności energii (w kiszonym ziarnie energii jest dwa razy więcej niż w kiszonce z całych roślin), dlatego znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku krów mlecznych. Przyjmuje się, że ziarno kukurydzy kiszone może być zastosowane do skarmiania po 2-3 miesiącach od odcięcia dostępu powietrza. Kiszone ziarno ma też przewagę pod względem fizjologicznym – w żwaczu rozkład skrobi z ziaren jest ograniczony, dzięki czemu znaczna część energii trawiona jest dopiero w jelicie cienkim. To ogromna zaleta, jeśli chodzi o wysokowydajne krowy mleczne, trzeba jednak pamiętać, że nie jest zalecane skarmianie kiszonym ziarnem pod koniec laktacji, ponieważ moze wpływać na nadmierne otłuszczanie się krów.

 

Wśród zalet opisywanej paszy warto wspomnieć, że wilgotne ziarno kukurydzy łatwo się kisi, nawet bez dodatku inokulantów. Czasem stosowane są jedynie preparaty mikrobiologiczne, które przyspieszają obniżenie pH i proces zakiszania. Ziarno zakiszane może być na pryzmie, w rękawie foliowym lub w workach typu Big-Bag, być gniecione lub śrutowane, w zależności od możliwości i zapotrzebowania danego gospodarstwa. Podsumowując, z pewnością warto przemyśleć zastosowanie tej paszy w planach skarmiania bydła, ponieważ zarówno jej wartości odżywcze, jak i łatwość uzyskania, stawiają ją ponad wieloma alternatywami.