Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 22, 2022 in Tematy inne |

Mitologia nordycka – Odyn

Odyn – ojciec wszystkich bogów, mistrz magii, militarnej strategii, poezji, mądrości i wielu innych. Jest to jedna z najważniejszych postaci w całej mitologii nordyckiej. Odyn znany jest pod wieloma imionami, m.in.: Wotan, Wszechojciec, Widar czy Grimmir.

Germańska wersja imienia Odyn, czyli Wotan/Woden jest używana w nazwie angielskiej dnia tygodnia – Wednesday (Środa), czyli w dosłownym tłumaczeniu: dzień Odyna.
Odyn jest jednym ze stworzycieli światów wraz ze swoimi braćmi We i Willim. Odyn nie tylko był twórcą świata, ale i pierwszych ludzi.
Odyn znany jest przede wszystkim ze swojego nieposkromionego głodu wiedzy, dla którego zdecydował się poświęcić swoje oko oraz powiesić się na drzewie Yggdrasil (drzewie światów), dzięki czemu zyskał zdolność odczytywania run i nauczył się magicznych pieśni.
Jest także bogiem wojny, patronuje wojownikom oraz przywódcom. Odyna cechowała gwałtowność, a przede wszystkim przebiegłość, spryt i inteligencja.

Atrybutami Wszechojca są:

  • koń Sleipnir – jedno z dzieci Lokiego. Był to niezwykły koń szarej maści posiadający osiem nóg, dzięki którym potrafił poruszać się po ziemi, niebie, powietrzu i ziemi, a także między światami.
  • kruki Huginn i Muninn (Myśl i Pamięć) – bliźniacza para kroków, towarzyszące na każdym kroku Odynowie. Kruki są personifikacją myśli i pamięci boga. Ptaki krążą po wszystkich dziewięciu światach i przynoszą wieści Wszechojcu.
  • włócznia Gungnir (Włócznia Przeznaczenia) – podarunek Lokiego dla Odyna, został wykonanie przez krasnoludy, synów Ivaldiego. Włócznia była wyjątkowa, zawsze trafiała w wybrany cel.

Według przepowiedni na temat zmierzchu bogów (Ragnarok), Odyn polegnie w starciu z olbrzymi wilkiem Fenrisem.