Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 26, 2021 in Tematy inne |

Symbol Polski

Każde Państwo posiada jakieś ważne symbole, które są jego charakterystyką. Chodzi między innymi o flagę, herb czy też hymn. Jakie jest godło Polski? Zanim jednak zostanie to omówione w niniejszym artykule warto na początku zaznaczyć czym jest w ogóle godło.

Czym jest godło

Godło to nic innego jak znak rozpoznawczy danego państwa, danej przynależności rodowej. Godła były tworzone już we wczesnych latach cywilizacyjnych.
To właśnie dzięki herbowi jesteśmy w stanie rozpoznawać dany kraj spośród innych na świecie. Godło Rzeczypospolitej Polski jest niczym innym jak symbolem. Każdy kto uczęszczał na lekcje historii na pewno wie, że jest archetypem dynastycznego herbu Piastów, którzy byli pierwszymi władcami Polski. Co przedstawia herb naszego Państwa? Pokazuje on białego orła na czerwonym tle. Dlaczego właśnie ten ptak ? Na pewno dlatego, że wszystkie informacje na temat wyglądu Godła Polski jest opisane w Konstytucji. Ona jasno mówi, że ma być to biały orzeł ze złotą koroną na głowie, która jest zwrócona w prawą stronę z rozwiniętymi skrzydłami. Dodatkowo jego szpony i dziób są także koloru złotego.
Według niektórych źródeł ptakiem tym jest bielik zwyczajny. Chociaż na niektórych monetach wyglądem nie przypominał orła, dlatego też mogli mieć problem z dokładnym określeniem jaki to ptak. Drapieżnika można było dopatrywać na monetach, pieczęciach książąt piastowskich oraz na tarczach czy chorągwiach od blisko XII wieku. Jako oficjalny herb całego państwa polskiego zaczął być używany od 1295 roku.
Na zakończenie niniejszego artykułu warto zaznaczyć, że Państwo Polskie posiada jeden z piękniejszych herbów spośród wszystkich krajów na całym świecie. Warto zagłębić się w jego historię bardziej dokładnie. Można znaleźć informację i zdjęcia jak wygląd godła Polski zmieniał się na przestrzeni wieków i lat. Każdy patriota powinien znać historię na temat symboli, jakie reprezentują ich kraj. To bardzo ważne, aby nigdy nie zapomnieć skąd się pochodzi. I cieszyć się z tego skąd się pochodzi.

Kategoria: edukacja