A gdyby tak mieć nowy samochód w leasingu? A może wynająć?
Motoryzacja ciągle się rozwija. Na rynek wchodzą coraz to nowsze samochody, a nas coraz bardziej kusi, by wsiąść za kierownice nowego lub w miarę nowego samochodu. Nie każdego jednak stać na taki zakup. Dlatego wiele osób wybiera formę zakupu samochodu jaką jest leasing lub wynajem samochodu. Czym się one różnią? Co jest lepsze dla kogo?
Na dobry początek
Niektórzy nie widzą różnicy pomiędzy leasingiem, a wynajmem, albo nie interesowani się tym tematem na tyle, by widzieć różnicę między tymi pojęciami. Czas więc to wyjaśnić.
Wynajem długoterminowy samochodu jest usługą w ramach której, osoba wynajmująca może korzystać z pojazdu, liczyć na jego kompleksową obsługę. W jej ramach jest między innymi rejestracja samochodu, realizacja wszelkich prac serwisowych, pełne ubezpieczenie samochodu, wymianę opon i płynów. Za to opłacamy raty abonamentowe.
Leasing działa podobnie, ale jednak nie do końca. Osoba, która zdecyduje się na leasing ma początku trwania umowy wpłaca wkład własny – od 10 do 30% wartości pojazdu – a następnie przez ustalony okres opłaty leasingowe. Po upływie umowy – lub w jej trakcie – leasingobiorca może wykupić samochód, za ustaloną kwotę. Jest ona zwykle dość niska w stosunku do ceny rynkowej samochodu. Zwykle kończy się tak większość umów leasingowych. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie koszty związane z eksploatacją samochodu pokrywamy sami, obok kosztów leasingu.
Co jest więc lepsze?
Zalety wynajmu długoterminowego
Mimo, że jest mniej popularny od leasingu ma pewne cechy, które do wielu osób na pewno przemówią.
Po pierwsze, jeśli nie masz zamiaru wykupować samochodu, a jedynie potrzebujesz w danym okresie na przykład roku pojazdu bo sprawdzasz, na przykład czy firma się przyjmie na rynku, jest to lepsza forma. Po wygaśnięciu umowy o wynajem, nikt nie będzie od ciebie oczekiwać, że wykupisz dane auto – jak w przypadku leasingu.
Po drugie masz jasno określone koszty. Opłacasz jedną, jasno określoną ratę, w której mieszczą się wszelkie opłaty, także związane z eksploatacją samochodu od opon do wycieraczki.
Zalety leasingu
Leasing samochodu to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą kupić samochód na własność, ale na razie nie mają aż tak dobrej płynności finansowej, by sobie na to pozwolić od razu. Zawierają więc umowę o leasing, która rozkłada im na mniejsze koszty wykupienie samochodu, aby po upływie roku, dwóch mogli za małe pieniądze wykupić prawie nowy samochód.
Po drugie zaś leasing daje nam większą swobodę korzystania z samochodu, gdyż nie mamy narzucone, że wtedy i wtedy musimy się zgłosić na wymianę opon. W leasingu samochód, z którego korzystamy jest faktycznie bardziej „nasz”.
Dla kogo leasing, dla kogo wynajem
Jak widać nie można powiedzieć, która forma jest ogólnie lepsza. Wszystko zależy bowiem od naszych własnych planów. W skrócie można powiedzieć, że leasing jest dla osób, które planują potem wykupić dane auto, a wynajem, dla tych, którzy nie planują wykupu samochodu, a jedynie na ten okres potrzebują pojazdu.
Najnowsze komentarze