Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 17, 2020 in Motoryzacja, Tematy inne |

Symbole statusu społecznego

Pieniądze i status finansowy istotnie wpływają na nasze życie i związane z nim pragnienia. Nigdyś symbole statusu były inne, niż są obecnie. Każdy lubi pokazać się z jak najlepszej strony, a profile na mediach społecznościowych tylko pogłębiają tą próżność. Symbole statusu podbudowują naszą psychikę, sprawiają, że czujemy się lepiej sami ze sobą. Istotne jest, aby zrobić wrażenie na drugim człowieku, wtedy łatwiej jest uwierzyć we własną wartość i tym samym docenić siebie samego. Kiedyś symbolem statusu były osiągnięcia naukowe czy wygrane konkursy wiedzy, obecnie jednak w grę wydaje się wchodzić tylko jedna kategoria, którą jest sukces materialny.

Jakie są symbole statusu w naszych czasach?

Jednym z bardzo istotnych symbolów statusu są samochody. Najbardziej popularne, z marek wyższej klasy, są bmw oraz mercedes. To właśnie te samochody budzą zazdrość u innych, stając się tym samym obiektem powszechnego pożądania. Taki status tych marek jest niewątpliwie sukcesem kampanii brandingowych, przeprowadzonych przez działy marketing u w tych firmach samochodowych. Motoryzacja od ponad dekady jest gorącym tematem, a samochody posiadają jedne z droższych reklam na całym rynku reklamowym. Ważne jest, aby potencjalny kierowca chciał często wymieniać swoje auto na to nowe, prosto z salonu.

Kolejnym, dość nowym, symbolem statusu jest technologia. Chodzi przede wszystkim o takie urządzenia, jak komputery i telefony komórkowe. Obecnie za smart phone można zapłacić nawet 10 000 zł, jednak już ekskluzywnie wyglądające modele zaczynają się od 5 000 zł. Są to ogromne kwoty, za które można kupić sobie tygodniowe wakacje, spędzone w przyzwoitym standardzie. Jednak chęć zaimponowania innym i podniesienie poczucia własnej wartości sprawia, że ludzie są skłonni wydawać tyle pieniędzy na przenośne urządzenia. Firma Apple wyspecjalizowała się w sprzedaży drogiej technologii użytku codziennego. Popularny komputer MacBook jest kilkukrotnie razy droższy, niż cała reszta dostępnych laptopów, jednak nadal nie brakuje chętnych na zakup nowych modeli tego produktu.

Nowinki technologiczne status społeczny

Również urządzenie takie jak smart watch stają się symbolem statusu materialnego i utożsamianego z nim życiowego sukcesu. Są to pierwsze urządzenia typu wearable tech, czyli urządzenia, jakie można ubrać. Smart watch jest w stanie mierzyć nasze tętno, liczyć kroki jakie robimy w ciągu dnia, a także mierzyć rytm naszego snu. Mając te dane jesteśmy już bardzo blisko otrzymywania wszelkich rekomendacji związanych ze zdrowiem. Niedługo będą dostępne ubrania, które zmierzą naszą temperaturę, a także szereg innych funkcji naszego organizmu. Dysponowanie taką technologią jest postrzegane jako materialny sukces, ponieważ jest ona droga i nie każdy może sobie na nią pozwolić.

Inna forma prezentacji swojego sukcesu życiowego to zdjęcia z drogich wakacji. Ważne jest, aby te wakacje były maksymalnie egzotyczne i ekskluzywne jednocześnie.