Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 11, 2020 in Turystyka |

Niezwykłe zamki Wielkopolski

Mówi się, że jeśli chcesz zobaczyć piękne zamki trzeba udać się na Śląsk. Jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy, ale nie oznacza to, że inne regiony nie mogą pochwalić się pięknymi budowlami. Turystyka w Wielkopolsce, głównie skupia się na Poznaniu i innych pięknych miastach, poznaniu specyficznej gwary, zwiedzeniu słynnych miejsc. Jednak warte zobaczenia są również zamki wielkopolski. Oto kilka z nich.

Jaka babcia, taka wnuczka

Zamek w Gołuchowie został zbudowany w latach 1550-1560 dla starosty radziejowskiego i wojewody brzesko-kujawskiego, jako budowla o charakterze obronnym. Jego pierwotna bryła była na planie prostokąta z kilkoma kondygnacjami i basztami w każdym narożniku.
Jednak faktyczny blask zaczął zdobywać po gruntownej przebudowie w II połowie XIX wieku, której dokonała Izabella z Czartoryskich Działyńska, córka księcia Adama Czartoryskiego, z kolei syna słynnej księżej Izabelli Czartoryskiej. Wnuczka odziedziczyła po babci nie tylko imię, ale i zamiłowanie do sztuki i patriotyzm. Gromadziła w zamku niezwykłe zbiory, ze swoich licznych podróży po Europie, Algierii, Egipcie i Ziemi Świętej, tworząc w nim prawdziwe muzeum. Co z resztą ma swoje odzwierciedlenie.
Od 1951 roku jest częścią Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wyposażony został w zbiory muzeum między innymi gobeliny i przykłady renesansowego malarstwa. Jednak cały czas prowadzone są starania, aby skompletować kolekcję Izabelli Działyńskiej.

Skąd się wzięła Biała Dama?

Zamek w Kórniku to zabytkowa rezydencja rodów Górków i Działyńskich. Jej początki sięgają średniowiecza, ale obecny wygląd to zasługa przebudowy z XIX wieku. Mieści się w nim Muzeum i Biblioteka Kórnicka PAN.
Charakteryzuje się on specyficznym zaaranżowaniem pomieszczeń muzealnych. Pracownicy wszystko ustawili bowiem tak, jakby właściciele dopiero co wyszli z domu i mogą w każdej chwili wrócić na szafy, popołudniową herbatę. A właścicielami byli Tytus i Celestyna Działyńscy, rodzice Jana Działyńskiego, męża wcześniej wspomnianej Izabelli Działyńskiej. Ostateczny wystrój to jednak sprawka siostry Jana – Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej.
Dalej jednak żadne z nich nie jest najsłynniejszą postacią związaną z tym zamkiem. Ten tytuł należy się Teofili z Działyńskich Potulickiej, właścicielce zamku, zmarłej w 1790 roku. Dlaczego jest taka sławna? Z powodu legendy wokół jej portretu, który wisi spokojnie w sali jadalnej. Według niej Teofila krótko przed północą ma schodzić z portretu i iść na taras zamkowy, gdzie czeka na rycerza na czarnym koniu. Ten zabiera ją na przejażdżkę po parku. W ten sposób ma pokutować za rozebranie zamku myśliwskiego. I tak znana jest do dziś jako najsłynniejszy duch polskich legend – Biała Dama od koloru sukni w jakiej jest na portrecie.

Skoro wielkopolska to Poznań i… Kolejna Biała Dama?

Mówiąc o tym jakie są wspaniałe zamki w Polsce, nie można ominąć Zamku Królewskiego w Poznaniu. Jest to pierwotnie XIII wieczna budowla wzniesiona przez Przemysła II – stąd druga nazwa Zamek Przemysła – która potem była wielokrotnie przebudowywana. W ciągu wieków był świadkiem wielkich wydarzeń – hołd lenny mistrza krzyżackiego Hansa von Tieffena przed królem polski Janem Olbrachtem – czy wojny północnej.
Obecny wygląd zamku to zasługa rekonstrukcji z lat 2010-2013.
Tak długowieczna budowla nie mogłaby się jednak obyć bez legendy. Dokładniej rzecz biorąc o kolejnej Białej Damie, czyli Ludgardy, żony Przemysła II. Według niej została ona zamordowana na polecenie męża, który nie mógł doczekać się z nią potomka. Duch Ludgardy miał po tym zdarzeniu nawiedzać Zamek, pod którym od pogrzebu kobiety w 1283 roku, każdej nocy stał Czarny Rycerz, opłakujący jej śmierć.

Zamki wielkopolski to wspaniałe budowle, które kryją za sobą tajemnicze legendy i niezwykłą historię naszego kraju. Warto więc zorganizować sobie wycieczkę choćby po tych trzech zamkach.