Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 22, 2021 in Motoryzacja |

Historia BMW w delikatnym zarysie.

BMW to marka aut niemieckich, które wspaniale spełniają wszystkie standardy niezbędne do podróżowania po drogach i autostradach. “Japończycy mają przebiegły sposób szmuglowania do Stanów Zjednoczonych stali. Malują, stawiają na cztery koła i nazywają to samochodem” – Henryk Ford

Jak powstała nazwa BMW?

Nazwa BMW to skrót od Bayerishe Motoren Werke, czyli jest to nazwa producenta niemieckich motorów, silników i samochodów. Jej główna siedziba znajduje się w Niemczech. Firma ta powstała w roku 1916, jako spółka akcyjna, obecnie zatrudnia przez ponad 133 000 ludzi.

Najważniejsze nazwiska, które występują podczas powstania firmy i jej dalszej realizacji to między innymi:

Karl Rapp, Gustav Otto, Franz Josef Popp, Max Friz, Camillo Castiglione.

Gustaw Otto miał już swoje zdolności, które pozyskał po swoim ojcu, jego zamiłowanie do lotnictwa pomogło mu w tworzeniu silników. Był on założycielem szkółki lotniczej, zaopatrzył się w samoloty, miał również licencję niemiecką, lotniczą.

Produkcja samolotów z biegiem czasu nie powiodła się, gdyż przepadły dalsze zamówienia. Firma automatycznie została sprzedana, przejęta przez inne przedsiębiorstwo, które podniosło jej produkcję.

Dalsze losy firmy BMW.

Karl Rapp tworzy nową firmę, gdzie produkowane są silniki do samolotów. Jednak I wojna światowa daje siwe znaki, również firma podupada, silniki są zbyt słabe na uderzenia w czasie bitew. Firma musi przemianować się, zaczyna dalszy etap produkcji.

Powstaje kolejne przedsiębiorstwo Bayerisha Flugzeugwerke, dobrze działa wojna jest wspierana samolotami. Jednak koniec wojny I światowej powoduje brak zleceń, firma podupada, szuka nowych rozwiązań.

Firma ma nową okazję całość wykupuje Camilio Castiglione, który wie, że zakupuje akcje trupa firmy Bayerisha Flugzeugwerke, swoje wsparcie miał ze strony BMW.

Wszystko zmierza na dobry tor, zamówienia płyną z najbardziej bogatych państw, wprost od ministerstwa wojskowego. Praca wrze, produkcja silników potrzebuje zwiększenia nakładów, materiałów i maszyn. Gdyż firma nie jest w stanie sprostać wymaganiom klientów.

Koniec wojny oznacza kryzys dla BMW, przedsiębiorstwo musi się przebranżowić, przenieść na produkcję dla osób fizycznych, a nie dla lotnictwa niemieckiego. Pracownicy tracą pracę, nie mają gdzie już wracać, firma zostaje zamknięta na 3 spusty.

Z biegiem czasu przedsiębiorstwo produkuje motocykle, zajmuje się również produkcja silników do maszyn rolniczych. W roku 1918 wspomniany zostaje termin samochód. W roku 1928 powstają pierwsze samochody BMW, samochody wyścigowe 2 i 4 cylindrowe. Powstają wspaniałe modele z serii BMW, które dają popis sztuki, firma podnosi się, zmienia branżą i działa jako producent aut.

Na zakończenie wypada stwierdzić, że firma BMW ma swoje losy w różnych historiach dziejów ludzkości. Zajmuje się produkcją od samolotów po motocykle i samochody. Jej historia jest bardzo bogata, mówi o fachowcach, którzy swego czasu projektowali, tworzyli i dawali prace wielu ludziom.