Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 25, 2020 in Tematy inne |

Najstarsze gry

Współczesne gry planszowe różnią się od tradycyjnych. Często opierają na znanej fabule np. Gra o Tron. Gry są pewnego rodzaju symulacją. Przedstawiamy stare gry planszowe, które znane były już w średniowieczu w różnych częściach świata.

Królewska gra z Ur

Jest uznawana za najstarszą grę na świecie. Wywodzi się z Mezopotamii, grano w nią już 5 tys. lat temu. Nazywana jest inaczej grą dwudziestu kwadratów. Zasady tej gry nie są do końca znane, trzeba domyślać się zasad gry. Celem gry jest w zasadzie tylko przeprowadzanie swoich pionków przez plansze, rzucają czterema czworościanami, które odwzorowują współczesną kostkę do gry.

Senet

To egipska gra symbolizująca podróż dusz do zaświatów. Istotnym elementem gry jest ochrona pionów, są one chronione, niemożliwe do zbicia w przypadku gdy piony tego samego koloru znajdują się na sąsiednich polach. Wyjątkiem podczas gry są pola planszy, które są polami specjalnymi. Do wygenerowania liczby używa się 4 patyczków, z jedną stroną pomalowaną a drugą nie. Tak jest łatwiej policzyć wynik, dysponujemy wynikami 0-4, przy tym zero oznacza ruch o 5 pól. Po rzucie 2,3 kończy się kolejka gracza. Rzuty 1,4 uprawniają do dodatkowego rzutu. Celem gry jest przeprowadzanie swoich pionków przez plansze, zanim zrobi to przeciwnik. Sprawdź www.gtllot.com.pl .

Trykrak

Nie zalicza się do gier starożytnych, jednak wywodzi się z Królewskiej gry z Ur. Gra dzieli się na dwa etapy, najpierw gracz wprowadza wszystkie piony do domu, następnie wyprowadza wszystkie piony na dwór. Do rzutów wykorzystuje się dwie kostki, w ruchu możemy poruszyć się jedynym lub dwoma pionami. Piony tego samego koloru wzajemnie się chronią. Podczas wyprowadzania pionów na dwór musimy uzyskać piony dokładnie takie same jak poprzednik.

Mankala

To jedna z najstarszych gier planszowych na świecie, znane na kontynencie Afrykańskim. W Afryce jest otaczaną czcią. Do Europy dotarła około 100 lat temu. Ruch e tej grze polega na wyjęcia kamieni ze swojego dołka i umieszczeniu ich pojedynczo do kolejnych dołków. Jeśli ostatni kamyk wpadnie do naszej bazy mamy dodatkowy ruch, jeśli kamyk wpadnie do pustego dołka,zabieramy ten kamyk oraz kamienie z przyległe dołka przeciwnika i dodajemy do własnej bazy. Partia się kończy, gdy gracz ma już puste dołki i nie może wykonać ruchu.

Młynek

To dość popularna gra planszowa dla dwóch osób. Często kupując warcaby po drugiej stronie planszy, umieszczone są pola do gry w młynek. Każdy gracz otrzymuje 9 kamieni. W pierwszej fazie gry układa je na przemian na planszy. W drugiej fazie przesuwa wybrany kamień na sąsiednie pole. Wygrywa ten, komu uda się ułożyć 3 swoje kamienie obok siebie w jednej linii, w nagrodę może zabrać wybrany kamień przeciwnika. Celem gry jest uniemożliwienie stworzenia młynka przez przeciwnika.

Go

Gra powstała w Chinach około 3000 lat temu, nazywana była jako Wei Ch’i. Tak jak w przypadku wielu innych gier na początku grano w nią w dworze cesarza oraz szlachty, dopiero po setkach lat gra była dostępna dla zwykłych ludzi, klasy średniej. W Japonii powstały nawet specjalne szkoły nauki Go. W tę grę grał Konfucjusz, była to dla niego inspiracja do napisania wielu zagrań.

Pasjans

To gra karciana, w którą grała większość ludzi we współczesnych latach, kiedy nie miała dostępy do internetu. Jednak pasjans w XVII wieku był rozrywką dla arystokracji francuskiej. Poprzez wojny napoleońskich ta gra dotarła do całej Europy.

Szachy

Uważane były za grę dla królów. Szachy powstały około 1500 lat temu, pierwsze zapisy na temat tej gry odnotowano w Persji ok VI w. naszej ery. Ludzie grający w szachy byli uważani za bystrych i inteligentnych i obdarzonych wiedza.

Jak widać historia gier planszowych posiada długą historię.Przez setki lat zasady gry polegały drobnym zmianom, stały się one bardziej wyraźnie.Wiele starożytnych gier jest obecnie dostępnych online, przez co możemy grać ze znajomi będąc w różnych częściach świata. Obecnie rynek gier planszowych bardzo się rozwinął możemy znaleźć różne kategorie gier dopasowane do wieku graczy, ich zainteresowań.