Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 22, 2020 in Tematy inne |

Gramofon na korbkę – na co zwrócić uwagę?

Gramofony były pierwszymi urządzeniami do nagrywania i odtwarzania muzyki ze specjalnie skonstruowanych płyt. Jakość tego odtwarzania nie dorównuje jednak współczesnym zapisom cyfrowej muzyki. Prawdziwi miłośnicy gramofonów i płyt szelakowych oraz winylowych doceniają jednak w tych defektach pewnego rodzaju urok. To właśnie skrzypienia, trzaski, szumy i toporność obsługi gramofonów na korbkę są cechą najbardziej pożądaną wśród audiofili. Te urządzenia kupuje się jednak nie tylko po to, by odtwarzać z nich muzykę. Gramofony na korbkę z przełomu XIX i XX wieku mają już wartość zabytkową. Oryginalne sprzęty można więc potraktować jako wspaniałą inwestycję!

Jeśli kupuje się gramofon na korbkę w celach czysto inwestycyjnych, ewentualnie, aby posłuchać na nich od czasu do czasu ulubionych płyt, lepszym rozwiązaniem będzie zakup oryginału. Ceny oryginalnych gramofonów są wysokie, a takie produkty nie są dostępne w każdym sklepie. Trzeba więc będzie mocno się przyłożyć do ich wyszukiwania, ale zdecydowanie z czasem nabiorą one wartości. Jakość odsłuchu oryginalnych gramofonów jest o wiele lepsza niż najlepszej nawet repliki, więc będą one miały również wartość użytkową.

Wiele osób decyduje się jednak na zakup modnego, oldschoolowego gramofonu z korbką w celach dekoracyjnych. Takie sprzęty świetnie sprawdzają się jako element ozdobny do salon u urządzonego w stylu kolonialnym lub klasycznym, z elementami vintage. Wówczas można je kupić już za kilkaset złotych i wystarczy w zupełności niedroga, ale efektowna replika, na której również da się odtworzyć muzykę. A zatem, kupując gramofon trzeba zwrócić uwagę na to, jakie płyty będą w nim odtwarzane, i czy ma on mieć walory praktyczno-inwestycyjne, czy wyłącznie dekoracyjne. W zależności od tego można kwestionować cenę danego wyrobu. Obecnie na szczęście wiele ofert sprzedaży gramofonu można dokładnie obejrzeć w internecie przed dokonaniem wyboru. Można sprawdzić model, rok produkcji i ewentualną wartość przedmiotu, co z pewnością pomoże w dokonaniu wyboru, w szczególności w zestawieniu z opiniami użytkowników.