Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 17, 2021 in Zdrowie i uroda |

Zmiany trądzikowe w sezonie letnim

Niektóre osoby z trądzikiem walczą tylko latem. Zmiany pojawiają się wraz z nastaniem upałów i nie znikają do jesieni. Dlaczego tak się dzieje i czy można się przed tym uchronić?

Skąd bierze się trądzik?

Wśród najczęstszych przyczyn występowania zmian skórnych w postaci wyprysków na policzkach, czole i brodzie należą następujące czynniki:
• Uwarunkowania genetyczne,
• Stres,
• Skłonność do nadprodukcji sebum,
• Niewłaściwa pielęgnacja,
• Niewłaściwa dieta,
• Promieniowanie UV.
Acne vulgaris, czyli właśnie trądzik już od dawna przestał być kłopotem wyłącznie bardzo młodych osób, bo jak widać, powody jego powstawania są niezwykle uniwersalne. Jak łatwo się domyślić, ostatni czynnik najbardziej będzie doskwierał latem, ale na szczęście są dobre sposoby na to, żeby ograniczyć trądzik w lecie.

Kosmetyki z filtrem do cery trądzikowej – zdrowie cery

Do używania kremów z filtrem do zabezpieczenia pleców, ramion i nóg jesteśmy przyzwyczajeni. Trudno wyobrazić sobie wycieczkę na plażę bez buteleczki tego kosmetyku w torbie czy plecaku, prawda? Przekujmy to doświadczenie w analogiczne, tylko dotyczące trefy T i policzków! Kremy na dzień i na noc z zawartością filtra o wysokim współczynniku SPF (nawet na poziomie 50-60 SPF) powinny zagościć w naszych kosmetyczkach na sezon letni. Dzięki tej barierze ochronnej nasza skóra nie będzie narażona na kontakt z promieniowaniem. Dzięki temu nie pojawią się na niej przebarwienia od słońca (szczególnie jeśli nadal chcemy od czasu do czasu stosować kosmetyki kwasowe) oraz wypryski.

Jaki krem z filtrem do cery trądzikowej wybrać?

Dobry krem z filtrem musi mieć wysoką ochronę – to jasne jak (nomen omen) słońce. Jakie jeszcze cechy powinien mieć, żeby mogły go bez obaw stosować osoby z cerą skłonną do podrażnień i zmian trądzikowych? Zdecydowanie warto postawić na formuły mocno nawilżające, ale bez tendencji do natłuszczania. Dlaczego? Tłuste konsystencje mogą zapychać i bielić. Pierwsza cecha nie jest ogólnie pożądana w kosmetykach do cer trądzikowych, a druga sprawi, że krem nie będzie nadawał się pod makijaż.
Świetnym wyborem dla osób z cerą trądzikową będą kremy bogate w witaminy – szczególnie witaminy A i E. Dobrze sprawdzą się też formuły roślinne i bogate w nawilżające kwasy: hialuronowy, salicylowy lub glikolowy. Kluczowe jest bowiem utrzymanie wilgoci w skórze i odetkanie porów.

Czysta skóra latem? Jak myć twarz ze skłonnościami do wyprysków?

W cenie będą wszelkie łagodne formuły. Szukajmy żeli i pianek bez zawartości SLS i innych silnie myjących składników. W wakacje z reguły nasze makijaże nie są mocne i wielowarstwowe, więc dużo łatwiej jest je usuwać za pomocą płynów micelarnych, które nie mają oleistego wykończenia.
Jeśli pomimo usilnych starań zauważymy, że nasza cera latem zmaga się z dużymi problemami, skonsultujmy się ze specjalistą. Być może tym razem to nie promieniowanie UV sprawiło, że nasze policzki obsypały się krostkami.