Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 22, 2021 in Zdrowie i uroda |

Dlaczego plecy bolą? Podpowiadamy możliwe przyczyny

Często występująca dolegliwość

Ból pleców to częsta dolegliwość, na którą skarżą się ludzie w różnym wieku. Powodów jej występowania może być wiele, zwykle odczuwalny jest w okolicy karku czy okolicy lędźwiowej. Tego typu dolegliwości pojawiają się często u osób, które mają siedzący tryb pracy i nie dbają o odpowiednią aktywność fizyczną. W przypadku nieprawidłowej postawy, a także chodzenia w butach na obcasie, ryzyko pojawienia się bólu pleców zwiększa się. Jakie jeszcze mogą być jego przyczyny i jak temu zapobiec? Podpowiadamy.

Możliwe przyczyny i odpowiednia reakcja

Najczęstszą przyczyną opisywanej dolegliwości jest nieprawidłowa postawa, brak aktywności fizycznej. Poza tym znaczenie mają również stany chorobowe, ich przykłady to:
• Uszkodzenie kręgów,
• Wypadnięcie dysku,
• Zmiany zwyrodnieniowe,
• Reumatyzm.
W tego rodzaju przypadkach należy zgłosić się do odpowiedniego lekarza. Jeśli jednak bóle spowodowane są nieprawidłowymi nawykami i postępowaniem, można pomóc sobie samemu. Jak? Oczywiście zmieniając swoje nawyki na te prawidłowe:
1. Szpilki tylko na wyjątkowe okazje – duża część pań uwielbia szpilki i nie ma w tym nic dziwnego. Potrafią bowiem uatrakcyjnić sylwetkę i sprawić, iż kobieta czuję się pewna siebie. Warto jednak mieć na uwadze swoje zdrowie i buty na wysokim obcasie pozostawić jedynie na naprawdę wyjątkowe okazje. Na co dzień należy nosić dobrze dopasowane obuwie, które nie obciąża kręgosłupa i zapewnia komfort stopom.
2. Proste plecy, pierś do przodu – a ramiona nieco w dół. Niby każdy wie, w jaki sposób powinna wyglądać prawidłowa postawa. Wiadomo jednak, iż często zapominamy o tych ważnych zasadach. Warto jednak zmienić ten nawyk, aby nie tylko wyglądać atrakcyjniej, ale również być zdrowszym i po prostu czuć się lepiej.
3. Ćwiczymy regularnie – bez odpowiedniej dawki regularnego sportu się nie obędzie. Cały organizm tego potrzebuje. Regularny wysiłek fizyczny to piękna sylwetka, lepsze samopoczucie, wspieranie nawyku zachowania prawidłowej postawy i wiele innych korzyści.
4. Siedząca praca? – jeśli Twoja praca to raczej tryb siedzący, zrób sobie czasami chwilę przerwy. W tym czasie warto wykonać ćwiczenia, które są dedykowane dla osób, które pracują właśnie w tym trybie. Przejdź się, rozprostuj nieco nogi i kręgosłup.
5. Praca fizyczna? – także może być powodem dolegliwości bólowych, jeśli podczas jej wykonywania należy podnosić przedmioty, a Ty robisz to w nieodpowiedni sposób. Pamiętasz szkolenie BHP? Prowadzący na pewno o tym wspominał.

Podsumowanie

Bóle pleców zdarzają się bardzo dużej części społeczeństwa. Powody ich występowania mogą być różne, bardzo często związane są z negatywnymi nawykami i brakiem aktywności fizycznej. Z pewnością warto je zmienić, aby odczuć wiele korzystnych skutków. Jeśli bóle nie znikają mimo tego, lub jeśli mogą być spowodowane chorobą czy urazem, koniecznie udaj się na konsultację do lekarza.