Rola psychologii w obecnych czasach
Rok 2020 okazał się być rokiem, na którym dotkliwie ucierpiało zdrowie psychiczne wielu Polaków. Oczywiście jest to związane ze skutkami pandemii wirusa COVID-19. Jedną z przyczyn pogorszenia stanu zdrowia psychicznego jest sam lock down, czyli konieczność spędzania czasu w mieszkaniu, bez częstego przemieszczania się i spotkań z innymi ludźmi. Kolejna przyczyna, to upadek wielu branż i związane z tym trudności zawodowo – finansowe, z jakimi zmuszeni są mierzyć się Polacy. W tak trudnym czasie w zasadzie każdy, kto może sobie na to pozwolić, powinien skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Co ciekawe, konsultacje psychologiczne powoli stają się także benefitem, jaki firmy oferują swoim pracownikom oprócz wynagrodzenia.
Jak wyglądają konsultacje psychologiczne?
Psychologia jest często demonizowaną dziedziną przez nasze społeczeństwo. Istnieje szereg prostych skojarzeń, mówiący, że jeśli w Twoim życiu pojawił się psycholog to prawdopodobnie jesteś stuknięty. Jest to krzywdzący stereotyp, który blokuje wiele osób przed otrzymaniem potrzebnej pomocy i wsparcia. Konsultacja psychologiczne to nie jest sesja z psychiatrą i przypisywanie leków farmakologicznych. Jest to zwykła, spokojna rozmowa, o wszystkim tym, co sprawia, że nie jesteś szczęśliwy i nie możesz cieszyć się swoim życiem.
Kiedy w naszym życiu pojawia się większa liczba problemów i zmartwień, niż ma to miejsce zazwyczaj, wówczas te problemy mogą nas przerosnąć i wymknąć się spod kontroli. Przejawia się to w nasilających się nałogach i innych zachowaniach auto-destrukcyjnych. Wielu z nas boi się zmierzenia się z tymi problemami, ponieważ zazwyczaj wydają się one większe i wręcz niemożliwe do rozwiązania, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Dlatego tym bardziej nie ma co się obawiać wizyty u psychologa. Osoby, które zdecydowały się na taką wizytę zwykle są zadowolone, a ich nastrój z czasem ulega znacznemu poprawieniu. Ważne jest, aby psycholog nie był przez nas okłamywany, gdyż w takim wypadku terapia okaże się nieskuteczna.
Jak zostać psychologiem?
Jeśli interesuje Cię psychologia i chciałbyś w ten sposób pomagać ludziom, wówczas musisz ukończyć odpowiednie studia kierunkowe. W ten sposób zdobędziesz odpowiednie kwalifikacje, które dadzą Ci podstawy do wykonywania tego zawodu. Oprócz ukończonych studiów należy przygotować się, na skończenie licznych kursów uzupełniających, które pozwolą Ci na przetestowanie swojej wiedzy w praktyce. Po ukończonych studiach oraz niezbędnych kursach będziesz mógł otworzyć własny gabinet psychologiczny i zacząć przyjmować pierwszych pacjentów. Zatrudnienie w tym zawodzie można także znaleźć w szkole czy innych placówkach rządowych.
Obecnie także firmy sięgają po pomoc psychologa. Coraz częściej korporacje oferują swoim pracownikom możliwość konsultacji psychologicznych, dbając w ten sposób o zdrowie psychiczne swoich pracowników. Jest to istotny dodatek do pensji, który obecnie wydaje się być znacznie bardziej atrakcyjny niż karta MultiSport.
Najnowsze komentarze