Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 2, 2022 in Rodzina |

Zabawki dla niemowlaka i roczniaka

Spodziewając się dziecka, dzisiejsi rodzice mając dostęp do nieograniczonej ilości ubranek, akcesoriów i zabawek. Jakie jednak zabawki są odpowiednie dla niemowlaka i roczniaka? Czym kierować się podczas zakupu? Każdy rodzic staje przed dylematem wyboru pierwszej zabawki czy maskotki. Czy jednak tak małe dziecko potrzebuje już konkretnych zabawek? Każdy z nas miał swojego ulubionego pluszaka – przytulankę, którą wszędzie ze sobą zabierał, kiedy jest właściwy moment na wybranie go dla waszego dziecka?

Choć sklepy oferują nam szeroką gamę produktów dostosowaną do każdego wieku, a zabawek oznaczonych “0+” jest cała masa, nie należy się tym do końca sugerować.
Tak na prawdę niemowle potrzebuje jedynie podstawowych rzeczy, czyli ubrań, pieluszek i bliskości rodziców. Zabawki mają drugo, a nawet trzeciorzędne znaczenie. Trzeba wziąć pod uwagę, że nowonarodzone dziecko nie widzi jeszcze dobrze, nie rozróżnia kolorów, nie wyłapuje ostrości, nie skupia wzroku. W pierwszych miesiącach życia zabawki, które mogą okazać się przydatne powinny być także użytkowe, grzechotki, gryzaki, czy karuzela do łóżeczka w zupełności wystarczą. Można wspomóc się także książeczkami kontrastowymi, są to specjalne książeczki lub karty, które rodzice pokazują dzieciom i mówią co się na nich znajduje. Są to proste obrazki i figury geometryczne w kontrastowych kolorach, dzięki czemu niemowle może skupić na nich wzrok. Przy starszym dziecku, możemy już pomyśleć o innych zabawkach. Jednak we wszystkim trzeba znać umiar, zasypanie dziecka zabawkami wcale nie będzie sprzyjać jego rozwojowi, a wręcz przeciwnie. Dla rocznego dziecka dobre będą książeczki z przesuwanymi okienkami, zawierające wstążeczki czy materiały o różnych fakturach. W tym okresie można już pomyśleć o zakupie przytulanki.

Jakich zabawek unikać

Wbrew pozorom zabawki które są tworzone dla dzieci, są projektowane dla rodziców, bo przecież to on odpowiada za podjęcie decyzji i dokonanie zakupu. Nie daj się nabrać na każdą reklamę, najpierw sprawdź opinie, popytaj znajomych. Zabawki dla dzieci osiągają czasami horendalne ceny, a może się okazać, że dziecko wcale nie będzie się chciało bawić, a nawet może się przestraszyć. Dzieje się tak w szczególności w przypadku zabawek które wydają odgłosy lub się poruszają, wyrzucają piłeczki itp. Z punktu widzenia rodzica zabawka która mówi, śpiewa czy zachęca dziecko do powtarzania wyrazów jest istnym spełnieniem naszych dziecięcych marzeń, tak samo myśli producent – nie daj się nabrać. Przeczytaj niezależnie przeprowadzone badania. Do czasu, kiedy dziecko nie jest świadome i nie potrafi samo pokazać że coś go interesuje, nie watro inwestować w tego typu zabawki. Zwłaszcza u małych dzieci mogą one wywoływać lęk i nadpobudliwość, co przyniesie odwrotny efekt od zamierzonego. Zdecydowanie im więcej cichych zabawek, rozwijających kreatywność i wyobraźnię, tym lepiej.

Czym się kierować?

Zastanówmy się, dlaczego tak dobrze wspominamy nasze zabawki? Bo mieliśmy ich mało. To takie oczywiste, że teraz rodzić chce swojemu dziecku wynagrodzić każdy niedobór który miał on sam. Stąd dzisiejsze pokoje dzieci wyglądają jak istne sklepy z zabawkami. Tylko dopiero po czasie okazuje się, że dziecko wybrało kilka ulubionych a reszta leży i zbiera kurz. Za duża ilość zabawek, prowadzić może do przebodźcowania, nadmiernego pobudzenia, ciągłego bałaganu i poczucia, że to wciąż za mało. Dziecko które ma wszystko na już, zawsze będzie poszukiwało tego czego jeszcze nie ma, a nawet jak dostanie, zachwyt szybko minie i będzie oczekiwało kolejnej zabawki, co przełożyć może się na dorosłe życie i “zachcianki”. Najlepsza zabawka to nie tylko ta kupiona w sklepie, idealna może być ta zrobiona przez babcię na drutach, czy wspólnie zrobiona ze skarpetki. Kreatywne spędzanie czasu z rodzicami czy rodzeństwem jest dla dziecka lepsze niż jakakolwiek najbardziej wymyślna zabawka kupiona w sklepie. A zabawka sama w sobie powinna być chciana i wyczekana przez dziecko, tylko wtedy spełni swoje zadanie.