Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 21, 2022 in Turystyka |

Przydatne akcesoria, które pokochasz na swoich biwakach

Biwakowanie nie wymaga wielu akcesoriów, czy drogich, promowanych przez pionierów w tej dziedzinie sprzętów, aby sprawiać wielką frajdę. Fakt jest jednak faktem, że po rozpoczęciu swojej przygody, oraz odbyciu kilku pierwszych biwaków, zacznie narastać w nas chęć na poszerzenie swojego ekwipunku, czy dodanie do niego nowych narzędzi, pozwalających usprawnić czy to zbieranie drewna, czy przygotowywanie posiłków.

Pierwszą z takich rzeczy, które mogą okazać się niezbędne dla każdego entuzjasty biwakowania, są podręczne zestawy garnków oraz talerzy. Występują w różnych konfiguracjach, czy to większych lub bardziej kompaktowych, zawierających większą lub mniejszą ilość naczyń. Takie zestawy mają swoją jedną podstawową zaletę – zazwyczaj są zaprojektowane tak, aby zmniejszyć ich rozmiar do minimum, w tym często wykonywane są z aluminium lub innych lekkich metali, w celu redukcji masy. W rezultacie, dostajemy więc zestaw wielkość najmniejszego garczka jaki możemy znaleźć w naszej osobistej kuchni, który zawiera w sobie duży pojemnik np. na przygotowywanie gulaszów, zup, czy innych potrawek, oraz dwa talerze oraz przykrywkę. Oczywiście jest to przykład, gdyż konfiguracji takich naczyń jest naprawdę wiele, i każdy znajdzie idealnie spełniający swoje preferencje zestaw. Ponadto, zazwyczaj takie akcesoria nie kosztują wiele, a podczas biwaków, mogą okazać się priorytetowym wyposażeniem.

Pozostając w kwestii gotowania, często zdarza się, że chcielibyśmy zawiesić coś nad ogniskiem, lecz z powodu braku statywu czy innych tego typu rzeczy. Na ratunek może przybyć tutaj specjalne urządzenie, które choć ciężko dostępne, można wykonać samemu w domu. Mowa tutaj o metalowym trójkącie, który na swojej powierzchni ma wydrążone trzy, sporych rozmiarów dziury. Jakie jest jego zastosowanie? Takie urządzenie, pomimo swojej prostoty, może okazać się bardzo intuicyjne oraz pomocne – dziury służą do umieszczenia w nich trzech patyków, które po postawieniu na ziemię, stworzą idealnie stabilny stelaż. Kawałek blachy w połączeniu z tym czego jest w lesie pod dostatkiem – patyków – może odmienić nasze biwakowe przyrządzanie potraw całkowicie. Warto także rozważyć umieszczenie pośrodku trójkąta żłobienia na śrubę, w celu przytwierdzenia do niego metalowego haka. Takie urządzenie, choć obecnie niezbyt popularne na polskim rynku, jest idealnym rozwiązaniem dla tych bardziej wymagających w kwestiach biwakowych posiłków.

Kiedy mowa o biwakach, często pojawia się kwestia ekwipunku – jego ilość, waga, kompaktowość. Są tacy, którzy starają się redukować swoje wyposażenie do minimum, w celu większej mobilności. Inni natomiast, chcieliby zabrać ze sobą wiele rzeczy, lecz doskonale wiedzą, że przenoszenie nich, często w niedostępne dla samochodu tereny, sprawia wiele wysiłku oraz zajmuje czas. Istnieje jednak pewne rozwiązanie, które może pomóc w przypadku tych drugich osób. Jeżeli nasz ekwipunek zajmuje wiele miejsca, zabieramy ze sobą wiele akcesoriów, oraz jedzenia, które często może zajmować o wiele więcej miejsca niż mogłoby się zdawać, warto zastanowić się nad zakupem wózka transportowego. Istnieją ich droższe, niekiedy lepsze, odmiany, oraz tańsze, o mniejszej wytrzymałości czy udźwigu. Wszystkie natomiast spokojnie przewiozą ciężar znajdujący się w okolicach stu kilo, a niektóre z nich, mogą dodatkowo się składach czy rozkładać. Posiadanie więc takiego wózka może okazać się zbawienne w przypadku przemieszczania się w lesie ze swoim ekwipunkiem, a także może wspomóc nas podczas zbierania np. samego drewna, jeżeli w okolicy naszego obozowiska jest go niewiele.

Prawda jest taka, że każdy kto uczęszcza na biwaki, posiada swoje własne preferencje oraz osobiste triki i sztuczki. Wymienione powyżej rzeczy mogą jednak okazać się pomocne dla tych mniej zaawansowanych osób, które dopiero zaczynają swoje przygody z biwakami, lecz także mogą odnaleźć uznanie wśród weteranów, którzy wcześniej nie natknęli się na takie rozwiązania.