Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 27, 2022 in Rodzina |

Jak wybrać przedszkole dla dziecka?

Przed tym dylematem w pewnym momencie staje większość dzisiejszych rodziców. Jak wybrać przedszkole? Czym się kierować? Lepsze prywatne czy państwowe? Ostatnimi czasy powstało wiele najróżniejszych prywatnych placówek, od przedszkoli językowych, artystycznych, sportowych po przedszkola leśne czy montessori. Jak więc wybrać mądrze? Wszystko zależy od rodziców, choć przedszkole to tak na prawdę dopiero wstęp do edukacji, tworzy jednak ono podwaliny do wejścia do prawdziwej szkoły. Dlatego wybór przedszkola to nie lada wyzwanie, nad którym warto zastanowić się za wczasu, kiedy malec jeszcze nie osiągnął odpowiedniego wieku. W niektórych miastach i przedszkolach, które są nadzwyczaj polecane przez rodziców i cieszą się dobrą opinią bywa, że lista oczekujących jest na tyle długa, że dziecko pójdzie już do podstawówki, zanim się doczeka na miejsce w przedszkolu. Na szczęście jest wiele innych alternatyw.

Przedszkole prywatne czy Państwowe?

Zasadniczą różnicą w tych dwóch gałęziach są opłaty oraz dodatkowe zajęcia. Przedszkole Państwowe jest w teorii darmowe, nie możemy jednak wybrać placówki jaka nam się podoba, tylko jest ona przydzielana ze względu na miejsce zamieszkania, wybierana jest ta najbliższa. Rodzice płacą jedynie za wyżywienie czy dodatkowe atrakcje jak np. wyjście do teatru czy wycieczki. Nie są to jednak częste i duże koszta. Niestety trzeba się liczyć z tym, że większość tzw. wyprawki muszą zakupić rodzice. W prywatnym przedszkolu sprawa jest nieco łatwiejsza, ale i droższa. Dziecko ma w przedszkolu zapewnione wszystkie zajęcia, przyboru i jedzenie w cenie, ta jednak w zależności od przedszkola może wahać się nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Nie znaczy to, że w przedszkolu Państwowym jest gorzej niż w Prywatnym. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co chcemy i ile możemy zapłacić. Ważne jest też ile czasu dziecko będzie spędzało w przedszkolu. Jeśli jest to przykładowo 4 h dziennie, warto rozważyć przedszkole Państwowe, jeśli natomiast chcemy aby nasze dziecko spędzało w placówce czas, kiedy my jesteśmy w pracy i uczestniczyło w zajęciach dodatkowych czy językowych lepszym wyborem może okazać się przedszkole Prywatne.

Oferta

W Państwowym przedszkolu realizowana jest podstawa programowa z wychowania i zajęć dla dzieci w wieku 3-5 lat. Zajęcia dodatkowe mogą być realizowane za dodatkową opłatą, jeśli przedszkole je organizuje. W prywatnym przedszkolu, musimy dowiadywać się w każdej placówce z osobna co oferują. Przykładowo w przedszkolu językowym, będzie większa liczba zajęć z języka angielskiego niż w przedszkolu artystycznym. Pod uwagę warto również wziąć odległość miejsca zamieszkania od wybranego przedszkola. Dobrze gdyby było na tyle blisko, aby istniał wybór między jazdą samochodem, a chodzeniem na piechotę. Taka alternatywa da możliwość przy letniej pogodzie spędzenia chwili czasu na spacerze i zapewni spokój w nagłych wypadkach, kiedy nie będzie możliwości przejazdu samochodem. Ceny przedszkoli prywatnych wahają się od 400 – 2000 zł, w średniej wielkości mieście. Cena za czesne jest ustalana indywidualnie przez przedszkole.

Należy również pamiętać o tym, że choć rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka, duża ilość zajęć dodatkowych, wymagających skupienia i nauki, może sprawić, że dziecko będzie przemęczone. Nie każdy bowiem maluch ma predyspozycje i chęci do spędzania 8 h na codziennej nauce. Przedszkole to nie tylko czas na początek przygody z nauką, ale również na zabawę. Ostatnimi czasu popularne stają się również przedszkola montessori, gdzie nie doświadczy się zwykłych kolorowych zabawek, a różnego rodzaju naturalne drewniane układanki, gry itp. Również coraz częściej można spotkać przedszkola leśne, gdzie nie ma standardowych zasad, a większość dnia dziecko spędza na świeżym powietrzu, kontakcie z przyrodą i pieszych wędrówkach, niezależnie od pogody. Jak widać oferty są bardzo zróżnicowane, dlatego warto odwiedzić placówki dużo wcześniej, zapytać o wszystko co nas interesuje, porozmawiać z dyrektorami, porównać oferty i na spokojnie podjąć decyzję.