Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 2, 2021 in Zdrowie i uroda |

Profilaktyka na kręcz szyi

Kręcz szyi jest schorzeniem wynikającym ze zmian wrodzonych lub nabytych w mięśniach, które otaczają kręgosłup szyjny. Jego występowanie wiąże się z leczeniem i rehabilitacją. Można go jednak uniknąć i cieszyć się zdrowiem. Jakie jest zapobieganie wystąpieniu kręczu szyi? Nie takie trudne, jeżeli chodzi o teorię, w praktyce wymaga sporo samozaparcia. W ostatecznym rozrachunku jest to jednak warte.

Wystarczy zła pozycja

Kręcz szyi może wystąpić z kilku powodów, ma więc kilka odmian. Wystarczy przyjmowanie złej pozycji podczas snu lub długiego siedzenia, jednak poważną przyczyną jest na przykład uraz kręgosłupa.

Jedną z odmian jest kręcz nabyty. To przed nim powinno się robić wszystko, by nie zacząć na niego cierpieć.

Głównym jego objawem jest silny, ostry ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Głowa pozostaje w nietypowej pozycji, skurczone mięśni szyi sprawiają, że jest ona pochylona na bok i skręcona. Jeżeli kręcz nie będzie leczony, może prowadzić do powstania bolesnych przykurczy, bólu głowy oraz do problemów neurologicznych.

Kręcz szyi nie dotyka tylko dorosłych – występuje również u niemowląt powyżej trzeciego miesiąca życia. W tym przypadku również najbardziej istotne jest leczenie i rehabilitacja, by nie doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.

Sposoby na ochronę

Kręcz szyi często nazywany jest „esemesową szyją” ze względu na postawę, jaką przyjmuje się podczas pisania wiadomości na smartfonie. Pierwszym krokiem, by nie mieć do czynienia z kręczem własnej szyi, jest pisanie wiadomości z telefonem uniesionym bliżej twarzy, co nie wymaga pochylenia się nad ekranem. Dotyczy to także korzystania z tabletów i innym elektronicznych gadżetów.

Co jeszcze można zrobić? Kilka wskazówek poniżej.

Odpowiednia pozycja podczas snu

Może się to wydawać trudne do wykonania – w końcu w ciągu nocy wielokrotnie zmienia się nieświadomie pozycję – mimo to warto zadbać o odpowiednią poduszkę, która utrzyma głowę w odpowiednim ułożeniu.

Ćwiczenia w domu

W przypadku leczenia kręczu istotne jest podjęcie fizjoterapii. Ćwiczenia są także sposobem na zapobiegnięcie wystąpieniu kręczu szyi. Wykonywać można je w domu, a po wiedzę, jakie najlepiej wykonać, zwrócić się do fizjoterapeuty. Powolne poruszanie głową, ćwiczenia na ramiona – odpowiednie pozwolą na zachowanie napięcia mięśni.

Masaż

Sposób też sprawdza się przy sztywności karku, sprawdzi się także jako profilaktyka przed kręczem. Wykonywany masaż powinien dotyczyć miejsc takich jak mięśni karku, obręcz barkowa, mięśnie kapturowe.