Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 14, 2021 in Zdrowie i uroda |

Wszystko o BMI

BMI (body mass index) to wskaźnik, który pokazuje przede wszystkim to czy zagraża nam nadwaga i otyłość. Przeznaczony jest on wyłącznie dla osób dorosłych. Dla dzieci wskaźniki rozwojowe określane są przez siatki centylowe.

Współczynnik został opracowany w w 1832 przez belgijskiego naukowca (dziedzina: matematyka) Adolfa Queteleta. Człowiek ten swoje badania opracował na setkach ochotników z wielu krajów co rzutowało przede wszystkim na miarodajność i wiarygodność wyników. W 1972 roku amerykański fizjolog Ancel Keys nadał współczynnikowi obecną nazwę.

Jak obliczyć BMI?

Współczynnik ten oblicza się przede wszystkim przez podzielenie masy ciała przez wzrost w kwadracie. Prostota tego wskaźnika pozwala wstępnie ocenić nasz organizm pod kątem otyłości czy możliwości występowania takich chorób jak miażdżyca, nowotworów czy niedoczynności serca.

Ze względu na różne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej u kobiet i mężczyzn stosuje się również rozróżnienie na płeć podczas obliczania wskaźnika BMI. Zostały odpowiednio opracowane konkretne wartości, od których zaczyna się niedożywienie czy nadwaga.

Minusem tego typu obliczeń są szczątkowe informacje na temat pacjenta. Wskaźnik ten wskazuje tylko na możliwość wystąpienia niektórych chorób, ale nie pokazuje już konkretnych możliwości zdrowotnych danego człowieka. Powinno się go traktować tylko jako wskazówkę do dalszego postępowania w leczeniu czy diecie.

Czy w diecie wystarczy samo BMI?

Powinno być tylko elementem wstępnym, który pomoże specjaliście czy nam samym określić to czy potrzebujemy diety w swoim żywieniu. Wszelkie inne ustalenia powinny być uzgadniane przede wszystkim ze specjalistą dietetykiem, który ma konkretne uprawnienia i doświadczenie żywieniowe.

Obliczanie tego wskaźnika jest wyjątkowo proste, jednak w dalszym procesie leczenia bądź diety powinniśmy być cały czas w kontakcie z dietetykiem. Warto również pamiętać, że nadmiar lub niedobór kilogramów może wynikać nie tylko z naszych prywatnych przyzwyczajeń, ale też z powodów zdrowotnych. Istnieją przypadłości, które powodują zarówno tycie, jak i chudnięcie w szybkim tempie.

Dlatego warto brać pod uwagę również inne czynniki przy określaniu naszych nowych nawyków względem żywienia czy zdrowia. Idealnie sprawdzi się jako wskazówka do dalszych ustaleń, które wprowadzi z nami specjalista np. dietetyk.