Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 19, 2021 in Zdrowie i uroda |

CPM – czym jest?

CPM, czyli wskaźnik całkowitej przemiany materii, często wykorzystywany jest przez dietetyków, lekarzy i osoby, które interesują się zdrowym stylem życia. Szacuje się, że od jego wartości wystarczy odjąć około 200-300kalorii, by skutecznie chudnąć w optymalnym i zdrowym dla organizmu tempie.

CPM – do czego się go wykorzystuje?

Wskaźnik całkowitej przemiany materii pozwala obliczyć ilość kalorii, jaka niezbędna jest do utrzymania wagi. Bierze on pod uwagę nie tylko wzrost, wiek i masę ciała, ale również rodzaj i ilość dziennej aktywności fizycznej. Wskaźnik CPM jest więc niezbędny do ułożenia pełnowartościowego jadłospisu. Przydaje się zarówno do tworzenia diet odchudzających, jak i tych, których celem jest przybranie na wadze lub utrzymanie masy.

Aktywność a CPM – zdrowie

Aby wyznaczyć wskaźnik CPM należy dokładnie określić swoją aktywność. Wśród rodzajów aktywności wyróżnić można:

  • aktywność bardzo niską – dla osób, które mają siedzącą pracę, nie uprawiają żadnego sportu, są mało aktywne w ciągu dnia,
  • aktywność niską – dla osób mało aktywnych, wykonujących pracę siedzącą, które jednak poświęcają nieco energii m.in. na wykonywanie obowiązków domowych, takich jak sprzątanie spalanie kalorii poprzez odkurzanie czy mycie podłóg.
  • aktywność umiarkowaną – dla osób, które wykonują pracę średnio wymagającą fizycznie lub tych, które przynajmniej kilka razy w tygodniu uprawiają sport (np. siłownia, basen, bieganie, jazda na rowerze).
  • aktywność wysoką – dla osób wykonującą pracę fizyczną oraz uprawiającą sport kilka razy w tygodniu.
  • aktywność bardzo wysoką – dla osób, które zawodowo zajmują się sportem.

Dokładne określenie rodzaju aktywności jest wyjątkowo ważne w celu określenia wskaźnika CPM. Obniżenie jej wartości może skutkować określeniem zbyt niskiej ilości kalorii w diecie, zaś jej zawyżenie – większą podażą kalorii i systematycznym zwiększaniem masy ciała. Należy jednak pamiętać, że wskaźnik CPM nie uwzględnia stanu zdrowia lub predyspozycji genetycznych, przez co nie jest miarodajny dla każdego.