Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 2, 2020 in Zdrowie i uroda |

Kopciuszek w dziale sportowym

Sport to zdrowie, mówi przysłowie. I jest to jak najbardziej prawdziwe. Aktywność fizyczna dobrze wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie, wygląd, wagę, zdolności umysłowe, koncentrację i niesie ze sobą jeszcze mnóstwo pozytywnych aspektów. Dlatego coraz więcej ludzi chętnie w wolnym czasie idzie na bieganie, zamiast na fitness.
Bo właśnie bieganie, czy jogging jest jednym z najpopularniejszych sportów, które uprawiamy. Jednak czy aby na pewno właściwie?

Jak poprawnie biegać?

Dla wielu to pytanie jest kuriozalne. „Przecież nie ma nic prostszego. Zakładać dres, trampki i biegasz”.
No właśnie nie. W ten sposób możemy uszkodzić sobie mięśnie lub nabawić się nieprzyjemnych zakwasów. Po pierwsze przed i po bieganiu powinniśmy się porozciągać.
Przed aby nie naciągnąć mięśnia, a po, aby zniwelować zakwasy.
Po drugie – musimy mieć odpowiednie buty do biegania. Trampki to jeden z najgorszych wyborów. Tu potrzeba dobrych butów, które nie uszkodzą nam stopy.

Dobre buty czyli jakie?

Dobre buty powinny zapewnić nam amortyzacje, być wygodne, trzymać naszą stopę w dobrym ułożeniu i nie przeszkadzać w trakcie biegania. Nie muszą mieć za to najnowszych systemów oddychania, przewiewu, być zrobione z materiałów, które są niczym Superman, wśród obuwia. To wszystko, to tylko dodatki, które podwyższają cenę buta do niesamowicie dużych kwot.
Oczywiście, jeśli mamy na tyle pieniędzy, by wykupić te dodatki to dlaczego by nie – może to podnieść twój komfort korzystania z buta.
Jednak jeśli źle go dobierzesz, nawet one ci nie pomogą.

Pierwsza zasada dobierania butów – określ gdzie chcesz biegać

Każdy but nadaje się do czegoś innego. Buty do biegania po asfalcie, udeptanych ścieżkach, chodnikach są lekkie, nie są tak wzmocnione, nie musimy aż tak bardzo patrzeć na podeszwę buta i to jak mocno usztywnia nam ona nogę. Bo to niewymagający teren.
Jednak, jeśli chcemy biegać gdzieś w lesie, gdzie wystają korzenie, są nierówności, kamienie, to też trzeba dobrać do tego buty. Takie buty do biegania muszą być cięższe, mieć mocniejsze podeszwy i lepiej trzymać nam stopę, byśmy nie zrobili sobie krzywdy.

Druga zasada dobierania butów – szczerze z wagą

Niewiele osób chce się przyznawać od tego ile waży, ale są sytuacje, kiedy po prostu trzeba. Taką sytuacją jest kupno obuwia sportowego. Chodzi dokładniej o amortyzację, jaką mają nam zapewniać buty do biegania.
Im większa nasza waga, tym większa musi być ta amortyzacja.

Trzecia zasada dobierania butów – rozmiar ma znaczenie

W każdych butach rozmiar jest ważny. To od niego zależy bowiem, jak będzie nam się chodziło w danych butach i czy w ogóle włożymy do nich naszą stopę.
Mierzenie butów najlepiej zaplanować sobie na popołudnie. Wtedy nasza stopa jest rozchodzona, co przekłada się na to, że się lekko powiększa, tak jak przy bieganiu. Na dodatek mierząc obuwie, załóżmy oba buty. Nasze stopy zazwyczaj minimalnie się między sobą różnią, a nie chcemy by but uciskał naszą większą stopę.
Najlepiej, jeśli nasz but pozwala swobodnie ruszać nam dużym palcem u stopy i ma minimum luzu przy pięcie i ścięgnie. Wtedy jest on najlepiej dopasowany – nie uciera, ale trzyma stopę.